Причината за този текст е статия, на която попаднах съвсем случайно днес в социалната мрежа Facebook. А именно: http://btvnews.bg/article/bulgaria/obshtestvo/zmekaneto-kato-pravilno-govorno-yavlenie.html.
Дали не сме забравили за простичката граматика, която би трябвало да сме изучили в прогимназиалното си обучение? Дали системата ни е ощетита или просто на повечето ни е по-лесно да не се задълбочаваме в подробностите?
Не претендирам за абсолютна грамотност, но в тази игра си има ясни правила и е ужасяващо, когато не се прилагат! После се питате, защо българският народ става по-прост!!! Колекционирането на книги е мода, но хубаво би било, ако понякога се използват по предназначение! Защо трябва да се изменя красотата и стойността на един език, за да е по-лесно на многозинството невежи, които не са си направили елементарния труд да запомнят няколко простички правила?
Не е ли смешно и жалко учените от БАН да събират сигнали за недопустими правописни грешки от Фейсбук?!? (http://www.monitor.bg/article?id=392037) Правописните ни грешки не ви ли се набиват в очите все повече, с всеки изминал ден? Смешни, но всъщност тъжни, случайни в бързината или по-скоро поради невежество, те са там и стават все повече. И почти винаги има опрадание за тях. И аз ги допускам, после се ядосвам. Засрамена от това започвам да си мисля, че и аз самата съм изтървала много, но в следващия момент, отново случайно попадам на поредния шедьовър и... не се успокоявам, напротив! Още повече ме хваща яд! Дали проблема е в нас само или и преподавателите в училище също предават през пръсти необходимите знания?
Дали не е жалко, че дори в Уикипедия може да се намери "Списък на правописни грешки" (http://bg.wikipedia.org/wiki/Уикипедия:Списък_на_правописни_грешки) ?
1 коментар:
Ако младежите четат повече художествена литература и пишеха с химикал, а не на клавиатурата, нещата може би с мъничко биха се оправили.
Публикуване на коментар